T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADIYAMAN / MERKEZ - Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi

Haberler

Ock

Ock

Adıyaman BİLSEM olarak Sayın Valimiz Aykut Pekmez´ e hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk.

Bu vesileyle merkezimiz faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulunduk. Göstermiş oldukları nezaketten dolayı teşekkür ederiz.

Ara

Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi etkinliğe doymuyor. 22.12.2018 tarihinde Hacettepe Üniversitesi insan kaynakları gelişim uzmanı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Aytaç AÇIKALIN hocamızı öğrencileri ile buluşturarak önemli bir bilimsel etkinliğe imza atmıştı.

Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi 29.12.2018 tarihinde ise Endonezya, Malezya, Tayvan ve Vietnam başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde; geleneksel sanatlarımızdan Ebru ile ilgili birçok atölye ve sergide yer alan ve bu alanda ülke tanıtımında önemli bir misyon yüklenen Kültür Bakanlığı Ebru sanatçısı Mustafa ERKAN hocamızı da öğrencileri ile buluşturmuştur.

Adıyaman İl Emniyet Müdürümüz Sayın Metin ALPER ve değerli eşleri Kezban ALPER Hanımefendinin ve Adıyaman İl Milli Eğitim şube müdürü sayın Hamza ÇELENK’ in de katıldığı Ebru etkinliği büyük bir coşku ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan etkinlikte değerli hocamız Mustafa ERKAN tüm öğrenci ve katılımcıların huzurunda canlı performans sergileyerek birbirinden güzel birçok sayıda Ebru çalışmasına imza atarak büyük beğeni ve alkış almıştır.

Ara

Yaklaşık 30 öğrecinin katıldığı gezide, öğrenciler  kurumuzun birçok atölyesini gezme fırsatı buldu.Bilsem ve atölyelerimiz hakkında merak ettikleri soruları soran öğrencilerimizin heyecanı gözlerden kaçmadı.

Ara

Adıyaman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sayın Fehmi ÇELİK´e Kurumumuza yapmış olduğu ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz... 

Ara

Saygıdeğer öğretmenler, veliler, öğrenciler;  BİLSEM 2019 Grup Tarama Uygulama Takvimi aşağıda yer almaktadır.

Ara

Hacettepe Üniversitesi emekli öğretim üyesi ve insan kaynakları gelişim uzmanı, eğitim camiasının sevilen yüzü Prof. Dr. Aytaç AÇIKALIN 22.12.2018 tarihinde Adıyaman Bilim Sanat Merkezi öğrencileriyle buluştu.

Adıyaman il milli eğitim müdürü Sayın Ahmet ALAGÖZ ve şube müdürleri Sayın Hamza ÇELENK ve Sayın Mustafa KORKUT’ un da katılımları ile gerçekleşen ´ Benim de Hayallerim Var´ paylaşım sohbeti Prof. Dr. Aytaç AÇIKALIN önderliğinde gerçekleşti. Bu anlamlı buluşma Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri ile yapılan imza etkinliği ile son buldu. Etkinlik sonunda Prof. Dr. Aytaç AÇIKALIN gösterilen ilgi ve ev sahipliğinden dolayı Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi Kurum müdürü Fuat TOKUR’ a ve tüm personele şükranlarını sundu.

Ara

 

"Kahraman Denizci" adını verdiği ilk kitabını ilkokul birinci sınıfa giderken yazan Hüseyin Mirhat Coşkun, daha sonra "Gizemli Orman", "Bataklıkta Bir Gün" ve "İki Hırsız Bir Çocuk" adlı hikaye kitaplarını tamamlayan öğrencimiz yerel ve ulusal basında. Öğrencimizi tebrik ediyor daşarılaırnın devamını diliyoruz. Haber linkleri aşağıdadır.

Ara

Menderes İlkokulundan minik ziyaretcilerimiz var. 14 Aralık 2018 Cuma günü Menderes ilkokulu 2/B sınıfı öğrencileri kurumumuzu ziyaret etti.

Ara

Ara

Ara

Veli eğitimleri kapsamında  "ÇOCUKLARDA OLUMLU DAVRANIŞ GELİŞTİRME" konulu seminerimiz kurumumuz konferans salonunda gerçekleştirildi.

Ara

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı BİLSEM´e öğrenci seçim süreci ile ilgili tüm ilçe ve merkezde bulunan 1., 2. ve 3. sınıf öğretmenleri, rehber öğretmenler ve müdür yardımcılarına yönelik bilgilendirme toplantılarımızı gerçekleştirdik.

Ara

30 ülkeden 70´den fazla katılımcının yer aldığı forum, Avrupa Konseyi´ne bağlı bulunan Budapeşte Avrupa Gençlik Merkezi´nin ev sahipliğinde ve T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı´nın desteği ile hayata geçerken; bilim merkezleri, üniversiteler, girişimcilik birimleri ve sivil toplum kuruluşlarından gelen katılımcılar proje ve ortak çalışmalar konusunda işbirlikleri için tanışma fırsatı buldular.

Zirvenin Networking Workshop bölümünde Merkezimiz zirve katılımcılarına tanıtıldı. Zirvenin çağrılı konuşmacısı RebelBase CEO’su Alejandro CRAWFORT’a ve diğer katılımcılara bilsem dergimiz takdim edildi.

Kas

  • BİLSEM’e aday gösterilen öğrenciler için herhangi bir başvuru ücreti ödenecek mi?

Hayır. 2018-2019 BİLSEM Tanılama ve Yerleştirme başvuruları tamamen ücretsizdirve BİLSEM öğrenci tanılamasının hiçbir aşamasında ücret ödenmemektedir. Buna itiraz başvuruları da dâhildir.

 

  • Bir öğrenci için BİLSEM Tanılama ve Yerleştirme sürecinde kaç yetenek alanından başvuruyapılabilir?

Bir öğrenci için BİLSEM Tanılama ve Yerleştirme sürecinde en fazla iki yetenek alanındanbaşvuru yapılabilir.

 

  • Öğrencilerimi geçen yıl BİLSEM’e aday gösterdim fakat grup tarama uygulamasında belirlenen baraj puanını geçemediler. Aynı öğrencileri bu sene de aday gösterebilir miyim?

Evet. 2018-2019 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu doğrultusunda belirlenen sınıf seviyesi uygunsa öğrenci tekrar aday gösterilebilir.

 

  • Çocuğum geçen sene BİLSEM’e aday gösterildi. Grup tarama uygulamasında belirlenen baraj puanı geçerek bireysel değerlendirmeye hak kazandı fakat bireysel değerlendirmede belirlenen baraj puanı geçemedi. Bu sene tekrar aday gösterildiğinde grup tarama uygulamasına katılmadan bireysel değerlendirmeye alınabilir mi?

Hayır. BİLSEM’e aday gösterilen öğrenciler 2018-2019 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu doğrultusunda belirlenen bütün şartları yerine getirmek durumundadır. Başvurunun gerçekleştirildiği yıl uygulanan grup tarama uygulamasına katılmayan öğrencilerin bireysel değerlendirmeye alınması söz konusu değildir.

 

  • Çocuğum genel zihinsel yetenek/müzik yetenek/görsel sanatlar yetenek alanlarından birinde BİLSEM öğrencisidir. Çocuğumu farklı bir yetenek alanından BİLSEM’e tekrar aday gösterebilir miyim?

BİLSEM’de öğrenciler en fazla iki yetenek alanında eğitim görebilmektedir. Bir yetenek alanında eğitim gören öğrenci 2018-2019 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu doğrultusunda diğer iki yetenek alanında da aday gösterilebilir. Fakat aday gösterildiği diğer alanlarda belirlenen baraj puanlarını (grup tarama+bireysel değerlendirme) geçmesi durumunda öğrenci (zaten BİLSEM’de bir yetenek alanında eğitim aldığı için) yalnızca bir alanı tercih etmek durumundadır.  (Örneğin genel zihinsel yetenek alanı öğrencisi ise ve yeni tarama sonucunda görsel sanatlar veya müzik yetenek alanının her ikisinde de başarılı olsa bile yalnızca birini tercih edebilir.) BİLSEM’de öğrenciler en fazla iki yetenek alanında eğitim alabilmektedir.

 

  • Grup tarama uygulaması zekâ ölçeği midir?

Grup tarama uygulaması zekâ ölçeği değildir.Bakanlıkça grup tarama uygulaması yapıldıktan sonra yetenek alanları doğrultusunda belirlenen baraj puanlarına göre yapılan bir eleme uygulamasıdır. Grup tarama uygulamasında yetenek alanlarına göre belirlenen puanların yetenek alanlarına göre yapılan bireysel değerlendirmelerdeki sonuca bir katkısı olmamaktadır.

 

  • BİLSEM tanılama süreciyle ilgili hazırlık yapılır mı?

BİLSEM tanılama süreciyle ilgili herhangi bir hazırlık söz konusu değildir. Tanılama sürecini destekleyici hazırlık kursu, dershane, yayın vb. yoktur.

 

  • Grup tarama uygulamasına sadece genel zihinsel yetenek alanında aday gösterilen öğrenciler mi katılır?

Hayır. Yetenek alanı gözetilmeksizin BİLSEM’e aday gösterilen bütün öğrenciler grup tarama uygulamasına katılmak zorundadır.

 

Detaylı bilgi için tıklayınız !