T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADIYAMAN / MERKEZ - Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi

Haberler

Tem

Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi "İşimiz Bilim, Gücümüz Sanat Köy  Atölyeleri Projesi 01/07/2019 Tarihinde başladı. Sabancı Vakfı Tarafından desteklenen Kurumumuz öğretmeni Bilal ZEMİN'in koordinatörlüğünde hayata geçirilen "İşimiz Bilim Gücümüz Sanat Projesi " kapsamında Sarıharman Köyünde açılan yaz kampımız Temmuz Ayı boyunca hizmet verecek. Her gün 150 çocuğun faydalandığı atölyeler şunlar:

1-Bilim Avcıları Fen Atölyesi

2-Bilim Avcıları Biyoloji Atölyesi

3-Akıl Oyunları Atölyesi

4-Robotik Ve Kodlama Atölyesi

5-El Sanatları Atölyesi

6-Ahşap Hobi Atölyesi

7-Origami Krigami Atölyesi

8-Teknoloji Tasarım Atölyesi

9-İngilizce Atölyesi

10-Diksiyon Ve Yazarlık Atölyesi

11- Görsel  Sanatlar Atölyesi

Tem

Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi "İşimiz Bilim, Gücümüz Sanat Köy  Atölyeleri Projesi 01/07/2019 Tarihinde başladı. Sabancı Vakfı Tarafından desteklenen Kurumumuz öğretmeni Bilal ZEMİN'in koordinatörlüğünde hayata geçirilen "İşimiz Bilim Gücümüz Sanat Projesi " kapsamında Sarıharman Köyünde açılan yaz kampımız Temmuz Ayı boyunca hizmet verecek. Her gün 150 çocuğun faydalandığı atölyeler şunlar:

1-Bilim Avcıları Fen Atölyesi

2-Bilim Avcıları Biyoloji Atölyesi

3-Akıl Oyunları Atölyesi

4-Robotik Ve Kodlama Atölyesi

5-El Sanatları Atölyesi

6-Ahşap Hobi Atölyesi

7-Origami Krigami Atölyesi

8-Teknoloji Tasarım Atölyesi

9-İngilizce Atölyesi

10-Diksiyon Ve Yazarlık Atölyesi

11- Görsel  Sanatlar Atölyesi

Haz

ERASMUS + SAME Projesi kapsamında Adıyaman BİLSEM Ahşap Atölyesinde topaç üretimi ve ahşap figür üretimi yapıldı. Seramik atölyesinde çamurdan tabak ve bardak üretimi yapıldı. Misafirler ebru sanatı hakkında bilgi edinerek, kendi ebrularını üretti. Eğitimde dijital araçların kullanımı ve güvenli internet üzerine uygulamalar yapıldı. Drama atölyesinde kültürel etkinlikler düzenlendi, eğlenceli oyunlar oynandı ve çeşitli yarışmalar yapıldı. Yöresel tatların yiyeceklerin sergilendiği kermes etkinliği, yapıldı . Duygular duvarı adlı etkinlik proje için oluşturulan alanda gerçekleştirildi. Keleş Konağında Adiyaman ili yerel kültürel motifleri ve özellikleri, çiğköfte ve harfane gecesi yapılması ve ilimizde bulunan doğal, mimari, estetik ve tarihi yerler ziyaret edilecektir.
Faaliyetler 15 Haziran 2019 Cumartesi gününe kadar devam edecektir.

May

Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezinde 13.05.2019 pazartesi günü “Sosyal Bilgiler Materyal ve Ürün Sergisi açılışı yapıldı. Açılışa İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ahmet ALAGÖZ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Kazım ÇOBAN, Şube Müdürümüz Sayın Hamza Çelenk ve Abdullah BİLEN, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, ilgililer katıldı.

May

Adıyaman’da, Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Karayolu Trafik Haftası’nın açılış programı Türkiye Petrolleri Kültür Merkezinde yapıldı. 07.05.2019 Salı günü yapılan açılışta il geneli düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmasında iki öğrencimiz il ikincisi oldu. Liseler arası kompozisyon alanında öğrencimiz Ecem Azra Akgül, ilkokullar arası resim alanında ise Meryem Dila Durmuş il ikincisi olarak derece elde ettiler. Dereceye giren öğrencilerimiz, teşekkür belgesi ve tablet ödülünü İl Jandarma Komutanımızın elinden aldılar.

 

Trafik kazalarına dikkat çekmek, trafik kazalarının getirdiği olumsuzlukları gündeme taşımak ve trafik kazalarının en aza indirilmesi konusunda ülke genelinde bir bilinç oluşturmak amacıyla her yıl düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Karayolu Trafik Haftası’nın kutlanmaktadır.

May

Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri kapsamında diksiyon atölyesi öğrencileri bütün okulu gezerek Yunus Emre şiirini okudu. 04.05.2019 Cumartesi günü gerçekleştirilen etkinlik kapsamında atölye lideri Eyüp Güneş ile birlikte; diğer tüm atölyeleri, idareyi ziyaret ederek Yunus Emre’nin en önemli şiirlerinden biri olan  “İlim İlim Bilmektir” adlı şiirini koro çalışması şeklinde okudular. Yunus Emre’yi ve şiirin mesajını kısaca dinleme fırsatı bulan öğrenci ve öğretmenler teşekkür etti. Edebiyat Öğretmeni Eyüp Güneş “Bizim Yunus; kökü bu topraklardan çıkmış, tüm dünyaya evrensel değerleri duru bir dille anlatan bir dil-(‘dıl’)-gönül işçisidir. Biz de bu haftayı ve Yunus Emre’yi tüm öğrencilerimize hatırlatmak istedik. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Nis

Öğrencimiz Hüseyin Said DEVECİ, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Satranç Temsilciliği organizesinde 25-26 Nisan tarihlerinde düzenlenen EDEP PROJESİ kapsamında yapılan satranç turnuvasında yedi maçta yedi galibiyet alarak Adıyaman il birincisi olmuştur.

Nis

"Acil Kod S.O.S." ve "Engele Karşı Empati Koridoru" adlı iki projemizle TÜBİTAK 13. Araştırma Projeleri Türkiye Finalinde Elazığ Üniversitesinde ilimizi temsil ediyoruz.

Nis

Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezinde gerçekleşen TÜBİTAK 4006 Bilim

Fuarının Açılışına Belediye Başkanı Sayın Dr. Süleyman KILINÇ, Milli Eğitim Müdür Vekili Sayın Mehmet ALTINDAL , Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Sayın Kazım ÇOBAN ve Şube Müdürleri, STK Başkanları, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler ile veliler katıldılar.

Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezinde gerçekleşen fuarda 21 proje iki gün boyunca bilim meraklılarının beğenisine sunuldu.

Bilim Fuarı Yürütücüsü Serkan YAVUZ ‘un koordinatörlüğünde hazırlamış olan projeler,  ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

BİLSEM Müdürü  Dr. Fuat TOKUR "Gelişen dünya şartlarına ayak uyduran, çağın bilimsel, teknolojik ve inovatif gelişmelerini yakından izleyen gençlerin yetişmesi için gençlerin üretici yönlerini geliştiren bu gibi projeler çok önemlidir. Bu bağlamda TUBITAK 4006 Bilim Fuarında görev alan öğretmen ve öğrencilerimi gönülden kutluyorum." dedi.

Nis

13.Tübitak Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Malatya Bölge Sergisi’nde birincilik alarak Türkiye finallerine katılmaya hak kazanan  öğrencimiz İrem Ezra ÖZ ve danışman öğretmeni Nuri SÖNMEZ proje çıktılarını 3 boyutlu yazıcıdan almaya başladılar. 

 

Nis

“Engele Karşı Empati Koridoru” Adıyaman’ı Geziyor

TÜBİTAK proje yarışmasında ülke finalinde Adıyaman’ı temsil edecek olan  Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi 5. sınıf öğrencilerinden Zeynep Kocadağ ve Aylin Arık’ın yürüttüğü “Engele Kaşı Empati Koridoru”  il genelinde proje kapsamında etkinliklere devam ediyor. Proje kapsamında Demokrasi Parkında, Adıyaman Park AVM’de, Türkiye Petrolleri Ortaokulu’nda, Mehmet Akif Kız İHL’de, Fen Lisesi’nde, Esentepe Anadolu Lisesi’nde, Süleyman Şah Ortaokulu’nda, Adıyaman İHL Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu’nda tanıtım ve uygulama etkinlikleri yapıldı. Oldukça ilgi gören uygulama etkinlikleri engelli bireylerin yaşadıkları sıkıntıları yaşayarak, deneyimleyerek empati kurma farkındalığına vesile oldu. Proje kapsamında, Beyaz Bant Siyah Dünya (Görme Engeli), Sessiz Dünya (Duyma Engeli),Tek Dilim: Beden Dili (Konuşma Engeli), Tekerlekli Sandalyem (Bedensel Engel) gibi etkinlikler gerçekleştiriliyor. Etkinlikler için yardımcı olanlara teşekkür eden proje rehber öğretmeni Eyyüp Güneş: “ Amacımız engelli kardeşlerimizin sıkıntılarını bir parça da olsa sağlıklı insanlara aktarmak. Biz bu projede anlatmıyoruz, elimizden geldikçe yaşatmaya çalışıyoruz. Bir insan kendisine ne söylenildiğini, ne gösterildiğini unutabilir fakat ne hissettiğini asla unutmaz.” Dedi.

 

Etkinliklerin bilgi, afiş, fotoğraf ve tarihlerini Adıyaman Bilim Sanat Merkezinin sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. 

Nis

Adıyaman BİLSEM tarafından 2. si düzenlenen "PİYANO GÜNLERİ" şenliğine bir çok farklı okul ve kurumdan toplam 133 öğrenci katıldı. Adıyaman  Üniversitesi Rektörlük Konferans salonunda gerçekleşen etkinlikte birçok piyano severin biraraya gelerek ortak bir platformda sergilemiş oldukları performansları takdire şayandı. Çalışmaların  sanatseverlerle buluştuğu ve geleneksel hale gelen şenlik sonunda katılımcı öğrenci ve öğretmenlere katılım belgeleri takdim edildi.

Nis

TÜBİTAK proje yarışmasında bölge birincisi seçilerek ülke finaline katılma hakkı kazanan Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi 5. sınıf öğrencilerinden Zeynep Kocadağ ve Aylin Arık’ın yürüttüğü “Engele Kaşı Empati Koridoru”  il genelinde proje kapsamında etkinliklere devam ediyor. Ülkemizde beş milyona yakın engelli birey mevcut, maalesef bu engelli kardeşlerimiz yaşam koşulları açısından ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerindeki önemli bir kriter de engelli bireylerin yaşam koşullarıdır. Engelli bireylerin dünyasını daha iyi anlamak adına yapılan etkinlikler okullarda, halka açık olarak Demokrasi Parkında, Adıyaman Park AVM’de yapılmaya devam ediyor. Proje kapsamında, Beyaz Bant Siyah Dünya (Görme Engeli), Sessiz Dünya (Duyma Engeli),Tek Dilim: Beden Dili (Konuşma Engeli), Tekerlekli Sandalyem (Bedensel Engel) gibi etkinlikler gerçekleştiriliyor. Oldukça ilgi gören etkinlikler için proje rehber öğretmeni Eyyüp Güneş: “ Amacımız engelli kardeşlerimizin sıkıntılarını bir parça da olsa sağlıklı insanlara aktarmak. Biz bu projede anlatmıyoruz, elimizden geldikçe yaşatmaya çalışıyoruz. Bir insan kendisine ne söylenildiğini, ne gösterildiğini unutabilir fakat ne hissettiğini asla unutmaz.” Dedi.

 

Proje ile ilgili Bilim Sanat Merkezi Müdürü Dr. Fuat Tokur Şunları söyledi: “Oldukça başarılı ve özverili bir proje, emeği geçenlere teşekkür ediyorum ve inşallah Türkiye finalinde de Adıyaman’ımızı derece kürsüsüne taşıyacaktır bu proje. Etkinliklerimizin bilgi ve tarihlerini kurumumuzun sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilsirsiniz.” Dedi. 

Nis

Adıyaman BİLSEM tarafından EDEB Projesi kapsamında  düzenlenen ´RESFEBE Şenliği 2´ sergisi, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ahmet ALAGÖZ, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sayın Fehmi ÇELİK, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Ali FIRAT, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sayın Feyzullah KARAASLAN, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Hamza ÇELENK, Kurum Müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrencilerin katılımıyla  açıldı. Harf, sayı ve resimlerin bir arada kullanılarak bir kelimeyi bulmaya dayanan Resfebe Şenliği büyük ilgi gördü.

Nis

Psikolojik Danışman Yaşar Aydoğdu ve Abdurrahman ÇİÇEK´in eğitmenliğinde ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLARIN EBEVEYNLERİ İÇİN AİLE EĞİTİM PROGRAMI sonunda Velilerimiz sertifikaları Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Altındal, Şube Müdürlerimiz Hamza Çelenk ve Mustafa Yetiş katıldılar.