T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADIYAMAN / MERKEZ - Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi

Duyurular

Ock

Bireysel Değerlendirme Mülakatları 08.01.2019 (YARIN) Salı Günü, Kurumumuz Toplantı salonunda aşağıdaki tabloda belirtilen saatlerde yapılacaktır. 

Bulgaristan Çalışma Ziyaretine Katılmaya Hak Kazanan Öğrenciler Bilgilendirilecektir.

Ock

 

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
1. Öğrenci Bilgi Formundaki bilgilere göre öğrencinin e-bilsem bilgileri güncellenecektir.
2. Formu doldururken lütfen dikkatli şekilde okuyunuz, büyük harf kullanınız ve kısaltma kullanmayınız.
3. Her bir “Öğrenci Bilgi Formu”nun muhafazasında gizliliğe dikkat edilir.

Ock

SADECE ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ BAŞVURU YAPABİLİR.

YURT DIŞI PROJE TOPLANTI, ÇALIŞMA ZİYARETİNE KATILACAK ÖĞRENCİ BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ.

(BU FORM MART 2019 DA BULGARİSTAN´A YAPILACAK ÇALIŞMA ZİYARETİ İÇİN HAZIRLANMIŞTIR.)

NOT: SON BAŞVURU TARİHİ 07.01.2019 Saat 17.00

BİREYSEL DEĞERLENDİRME MÜLAKATINA HAK KAZANAN ÖĞRENCİLERİN DUYURULMASI 07.01.2019

BİREYSEL DEĞERLENDİRME MÜLAKAT TARİHİ 08.01.2019

Ara

Prof. Dr. Aytaç AÇIKALIN Hocamızın ´Benim de Hayallerim Var´ İsimli Paylaşım Sohbetine Tüm Öğrencilerimiz Davetlidir.

Ara

Saygıdeğer öğretmenler, veliler, öğrenciler;

BİLSEM 2019 Grup Tarama Uygulaması, tablet bilgisayar üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. Yayımlanan tanıtım sürümünde soruların cevaplanma şeklini anlatan 3 adet animasyon, 3 adet alıştırma ve 20 soru bulunmaktadır. Her soru, belirli bir süre içinde cevaplanacaktır. Sürenin son 10 saniyesi sağ üst köşede gösterilecek ve süre bitiminde cevap verilmez ise sonraki soruya otomatik olarak geçilecektir.

Animasyonlar ve sorular grup tarama uygulaması sorularının benzeri veya kapsadığı konular değildir. Bu sürüm, asıl uygulamadaki ekran görüntüleri hakkında bilgilendirme ve cevaplamada pratiklik kazandırma amaçlıdır.

Uygulama ekranında denemeler yaparak öğrencinin sisteme hazırlanmasının amaçlandığı “BİLSEM 2019 Grup Tarama Uygulaması Tanıtım Sürümü” Android platformunda yayındadır. Tanıtım sürümü aşağıdaki bağlantıdan ya da ilgili cihazların marketlerinden indirilebilir.

Google Play (Android Sürümü)

https://play.google.com/store/apps/details?id=air.meb.bilsemdemo

Ara

Bilim ve Sanat Merkezlerine sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre aday gösterilen öğrencilerin hangi yetenek alanlarından aday gösterildiği http:// meb.gov.tr adresinde yayımlanmıştır.  Öğrencinin aday gösterildiği yetenek alanlarında bir değişiklik yapılması söz konusu ise 17-21 Aralık 2018 tarihleri arasında, e- Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden gerekli düzeltmelerin (İlkokul Ortaokul Kurum İşlemleri/Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencileri/Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğrenci Seçimi Gözlem Formu) yapılması gerekmektedir. Belirtilen tarihten sonra yetenek alanı ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılamayacaktır.

Kontrol etmek için tıklayınız.

Kas

Kas

Bilim ve Sanat Merkezleri öğrenci tanılama ve yerleştirme kılavuzu ve  genel zihinsel, müzik, görsel sanatlar yetenek alanları ile öğrenci seçim sürecini anlatan animasyonlar aşağıda yayımlanmıştır.

2018-2019 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu için tıklayınız.

Öğrenci seçim sürecini anlatan animasyon için tıklayınız.

Genel Zihinsel Yetenek Alanı animasyonu için tıklayınız.

Müzik Yetenek Alanı animasyonu için tıklayınız.

Görsel Sanatlar Alanı animasyonu için tıklayınız

Kas

Yeryüzünü teşrifleriyle insanlığın istikbalini aydınlatan, hicretiyle medeniyet kuran Hz. Peygamberin (SAV) doğum günü Mevlid-i Nebi (12 Rebiulevvel), hicretle başlayan medeniyet inşasını daha iyi anlamak adına, kurumumuzda gerçekleşeçek etkinliğimize tüm öğrenci, veli ve öğretmenlerimiz davetlidir.

Kas

Genel Müdürlüğümüze bağlı bilim ve sanat merkezlerine alınacak özel yetenekli öğrencileri belirlemek üzere 2018-2019 eğitim öğretim yılında yapılacak olan öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecine ait kılavuz yayımlanmıştır.

Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçimi 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre aday gösterilen öğrenciler arasından yapılacaktır.

Öğrencilerin yetenek alanlarına göre aday gösterilme işlemleri 03-14 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Ekm

VELİ EĞİTİM PROGRAMI 25 Ekim 2018 Perşembe günü saat 19.00 Rehberlik Servisimizce "İHMAL, İSTİSMAR VE TACİZ ´Konulu aile eğitimimiz düzenlenecektir tüm velilerimizi eğitimimize bekleriz.

Rehberlik Servisi

Ekm

Etkinliğimize tüm öğrenci ve velilerimiz davetlidir.

Detaylı Bilgi afişimizdedir.

Ekm

Okul Aile Birliğinin Olağan Genel Kurul toplantısı 28 Ekim 2018 Pazar günü saat 10.30’da Kurumumuzun konferans salonunda yapılacaktır.

Eyl

Eyl

Yetenek geliştirme atölye ders içerikleri aşağıda yer almaktadır.

 Ahşap Atölyesi

Atölyemizde ahşabı şekillendirme, biçimlendirme ve boyama olarak çalışmalar yapılacak olup çocuklarımızın hayal dünyalarını geliştirecek ürünler ortaya çıkarmayı amaçlandırmaktadır.

Malzemeler tamamen zararsız ve sağlıklı olarak seçilmiş olup çocuklarımız tarafından güvenle kullanılabilirler.

Ahşap oyuncaklar çocukların zihinsel ve motor gelişimleri konusunda en etkin kullanılan oyuncaklar kategorisinde yer almaktadır.

Çocuklarımız, anlatılan konuları görerek ve uygulayarak öğrendikleri için dersler daha kolay algılanmaktadır.

Çocuklarımız kendi emekleri ile yaptıkları ürünler ortaya çıkması nedeniyle derse katılımları daha etkin olur.

El göz koordinasyonunu ve dikkati artar.

Ahşap Atölyesinde; kullanılan makine ve ekipmanlar çocuklar için özel olarak üretilmiş, güvenlik testleri yapılmış makinelerdir.

Ahşapla yapılan çalışmalar, bütün duyulara hitap eder ve uygulamalı eğitimin en güzel örneğidir.

 

Akıl Oyunları Atölyesi

Hızlı düşünme, hızlı karar verebilme, doğru karar verme, analitik, eleştirel ve yaratıcı düşünme gibi  üst düzey düşünme becerilerini eğlenerek geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Çağımızın olmazsa olmaz niteliklerinden biri yaratıcı, eleştirel analitik düşünebilen, olaylara ve problemlere farklı açılardan bakıp stratejik düşünebilen bireyler yetiştirmektir. Akıl oyunları atölyemizde bulunan stratejik oyunlar üstün yetenekli öğrencilerimizin daha derin düşünmelerini sağlayacaktır.

 

Arkeoloji Atölyesi

Atölyenin Amacı: Arkeoloji atölyesinde çocukların geçmişi ve arkeolojiyi keşfetmeleri hedeflenmektedir. Öğrenciler bu proje ile bilimsel çalışma yöntemleri, tarih ve tarihi eser bilinci, arkeolojik kazı teknikleri ve bunun yanında eğitim yaşantılarıyla desteklenen gelişim ve kazanımları elde edeceklerdir.

Atölye Çalışmasının İçeriği: Atölyede öğrenciler, Anadolu medeniyetleri ile tanışacak, geçmişin izlerini; yazılı tabletler, takılar, çömlekler gibi kalıntılarda arayacaklar ve buluntulardan yola çıkarak medeniyetlerin günlük yaşam senaryolarını yazacaklardır.

 

Astronomi Atölyesi

Uzayı keşfe hazır mısınız? Gece ve gündüz nasıl oluşur? Ay tutulması nasıl gerçekleşir? Kuyruklu yıldız nedir? Yıldız kayması nasıl olur? Gezegenler, galaksiler, karadelikler, göktaşları ile ilgili merak ettiğiniz her şey…

- Büyük Patlama teorisi

- Tüm gök cisimlerini ve birbirleri arasındaki etkileşimi,
- İçinde bulunduğumuz sistemi, gezegenleri, doğal ve yapay uyduları,

-Ayrıca bu atölyede pek çok sorunun cevabını birlikte bulacak, ilginç videolar seyredip, etkinlikler yapacağız.

- Çocuklar uzayla ilgili çeşitli maketler yapıp evlerine götürecekler (örneğin Roket yapıp gökyüzüne fırlatılacağız. Teleskop yapıp gökyüzünü gözlemleyeceğiz),

-Planetaryumda evreni, gökyüzünü, güneş sistemi ve gezenleri daha yakından inceleyeceğiz.

  

Bilimsel Araştırma Teknikleri Atölyesi

Bilimsel süreçleri öğrenerek araştırma yöntemlerini geliştirmek, çeşitli alanlarda araştırma yöntemlerinin nasıl yapıldığını öğrenmek, fen ve sosyal alanlarda araştırma yöntemlerinin farklılıklarını belirlemek, etkin araştırma tekniklerini analiz etmek, deneysel etkinlikleri yapmak gibi çeşitli amaçlar gerçekleştirmek.

 

Müzik  (Bağlama) Atölyesi

Halk dilinde saz, gerçek adıyla bağlama Türk Halk Müziği’nde sıkça tercih edilen telli ve perdeli bir müzik aletidir. Bağlamanın en çok kullanımına rastlanılan yer Anadolu ve çevre bölgeleridir. Bu sebepten ötürü bağlama, Türkiye’de oldukça popüler bir müzik aletidir. Bağlama çalmak, zihninizin ve bedeninizin güzel bir yol ile meşgul ettiğinizden dolayı stresten ve sorunlardan uzaklaşmanıza yardımcı olur. Bağlama çalmak, hissettiğiniz duyguları dışavurumunuzda size kolaylık sağlar. Kendi kültürümüzü daha iyi tanımamıza katkı sağlar. Diğer çalgılar gibi bağlama çalmak ince kaslarımızın gelişmesine yardımcı olur.

Diksiyon ve Hitabet Atölyesi

Genel: Doğru, etkili ve akıcı konuşma, doğru tonlamaları yapabilme teknik ve uygulamalarından oluşan bir eğitim programıdır.

Konu Başlıkları: Diksiyon sanatının önemi, nefes ve ses eğitimi, konuşma tekniği, yazı dili ve konuşma dili arasındaki farklar, kelime ve söz noktaları, anlatım, jest ve mimikler.

Önemli olan nasıl söylediğiniz… Elbette bu kadar klişe bir giriş yapmayacağız. “Ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemlidir” gibi bir iddiamız yok. Aksine, ne söylediğiniz gayet önemli. Biz, ne söylediğini bilenlere, söylediklerini nasıl daha iyi söyler konusunda yol göstermek istiyoruz.

 

Düşünme Eğitimi Atölyesi

Atölyenin Amacı: Yapılacak atölye çalışmasında öğrencilerin; düşünce tarihi, filozof, akıl, düşünme, soru sorma, sorgulama, eleştirme yöntemleri gibi kavramsal başlıkları tanıma ve öğrenmeleri hedeflenmektedir.

Atölye Çalışmasının İçeriği: Atölyede, öğrencinin her konuda kendisini ifade etmesi önemlidir. Öğrenciler bu atölyede farklı fikirlere açık olmayı, duygu ve düşüncelerini zıt görüşler karşısında savunabilmeyi, bütün bunları sözlü ve yazılı olarak ifade etmeyi öğrenirler.

Düşünme Eğitimi Dersi Öğretim Programının genel amaçları şunlardır:

• Düşünme becerisini etkin hale getirmek.

• Eleştirel düşünme becerisi kazandırmak

• Yaratıcı düşünme becerisi kazandırmak.

 

Drama Atölyesi

Çocukların çok yönlü gelişimini atölye ortamında desteklemek, ifade becerilerini artırmaya katkıda bulunmak maksadıyla oluşturulmuştur.

Drama Atölyemiz; içsel durumların, renkli dünyaların, zihinsel tasarımların, özgün düşüncelerin eyleme dönüştüğü yerdir. Burada çocuklarımız düşünür, planlar, yapar, organize eder ve düşüncelerini eyleme dönüştürerek uygular. Yaşantılar yoluyla yeni davranış ve duyguları öğrenip, deneyim sahibi olur.

Drama grupla yapılan bir etkinlik olduğundan çocuğun iş birliği yapma, sosyal ilişkiler, iletişim kurma gibi sosyal yönlerinin gelişmesine katkıda bulunur, çocuğun sosyal gelişimini hızlandırır.

Dramanın öncelikli amacı çocukları eğlendirmek olmasa da drama etkinliği sırasında çocuk eğlenir ve mutlu olur. Drama çocukları neşelendirir, umut ve iyimserlik duygularına vesile olur.

Fotoğrafçılık Atölyesi

Fotoğrafçılığı en ince ayrıntılarına öğrenmek, yeteneklerinizi keşfetmek, hobinizi profesyonelliğe taşımak ve adından söz ettiren bir fotoğrafçı olmak için, yaratıcılığınıza odaklanıp anı kaçırmadan makinenize patronun kim olduğunu göstereceğiniz tüm bilgileri Fotoğrafçılık Atölyemizde öğreneceksiniz.

Fotoğraf ışık demektir, bunu hepiniz biliyorsunuz. Işığı yönetemezseniz fotoğrafta ilerleyemezsiniz. Işık ve fotoğrafçılık sadece kitaplardan okuyarak, internetten izleyerek öğrenilemez. Atölyemizdeki Fotoğrafçılık dersleri size sıfırdan başlayarak her şeyi öğretecek programlarla dolu.

 

Filoloji Atölyesi

İngilizce dilinin yapısını, dilbilgisi ve kelimelerin  birbirleri ile ilişkilerini, şekil değişiklikleri ve kullanışı üzerine odaklanarak Yabancı dil öğrenimini sağlanması,

Kabul edilen Avrupa Birliği projemizin bir yıllık etkinliklerine dahil etme, İngiltere, Romanya, Portekiz, Bulgaristan ve İtalya’daki proje ortaklarımızın öğrencileri işbirliği halinde çalışarak Liderlik, motivasyon ve ekip çalışması becerilerini geliştirmek

Dil özelliklerinin saptanması, Türkiye ve Avrupa’daki farklı kültürleri tanıma,

Analitik düşünme, yabancı dilde iletişim becerilerinin geliştirilmesi,

Farklı ülkelerdeki güzellikleri keşfetme, yurtdışındaki öğrencilerle proje konularımız olan “Benzerlikler, Tutumlar, Motivasyon, Duygu” üzerine ortak çalışma.

 

Müzik (Gitar) Atölyesi

 

*Ritim duygunuzu geliştirir

*Zihni dinlendirir

*Hayal gücünüze katkıda bulunur

*Parmaklarınıza esneklik katar

*Müzik zevkiniz gelişir

*Diğer enstrümanlara geçerseniz kolaylık sağlar. Özellikle telli çalgılarda                                                                                                              

*Edinilebilecek en güzel hobilerden biri sayılır

 Havacılık ve Uzay Atölyesi

Öğrencilere havacılık ve uzay ile ilgili bilgilendirmelerle ve araştırmalarla ön öğrenmeler hedeflenir. Karton, ahşap model/maket kursları düzenlenerek, havacılık ve uzay ile ilgili farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır.

Atölye Çalışmasının İçeriği: Öğrenciler, atölye çalışmalarına dramalarla başlayıp, basitten zora yapılandırılmış atölyelere devam ederler. Öncelikle kağıt ve karton modeller üzerinde uçuşun fiziğini kavrayan çocuklar, buluşçu yaklaşımın ve işbirlikçi öğrenmenin egemen olduğu “kağıt-karton model” buluş atölyelerine katılmaktadır. Ahşap ve köpük uçak atölyelerinde ise planör modellerini uçurmanın zevkini yaşayarak aerodinamik gibi zor bir alanı kendileri keşfetmeleri sağlanır.

 

Matematik Atölyesi

Öğrencilerin karşılaştıkları problemleri çözebilen, farklı düşünebilen bireyler olabilmeleri için, öğrencilere matematiksel düşünmeyi kazandırmayı hedeflemektedir. Öğrencilerin matematiği anlamlandırması, matematiksel düşünme alışkanlığını edinebilmeleri ve iyi birer problem çözücü olmaları, öğrencilere matematiksel süreçlerin yaşatılmasıyla mümkündür.

Çocuklara küçük yaşlardan itibaren, bir problem durumunu anlama, analiz etme, çözüm yolu geliştirme, çözümleri uygulama, kontrol etme, başka durumlara genelleştirme gibi matematiksel süreçlerin kazandırılması, matematiksel amaçlarla hazırlanmış oyun bağlamları ile mümkün olabilir. Oyun, bilindiği üzere çocuklar için iyi bir motivasyon aracı olmasının yanında aynı zamanda iyi bir eğitim aracıdır. Atölyemizde somut materyallerin ve eğitsel oyunların kullanılması, öğrencilerin zihinsel ve kavramsal gelişimlerine oldukça olumlu yansımaktadır.

Müzik  (Korolar) Atölyesi

Müzik Atölyemizde; müziğin sevdirilmesi, öğrencinin yaratıcılığının geliştirilip bu alandaki çalışmalarıyla müziğe olan ilgi ve yeteneğinin artırılması, iyi bir müzik kulağına sahip olmasını sağlayacak iç disiplinin geliştirilmesi, genel kültürün zenginleştirilmesi temel hedeftir. Koro temelli çalışmalar, enstrüman eğitimi ve şarkı öğretimi sırasında olabildiğince yaratıcı çalışmalara yer verilmektedir. Öğretilerin anlamı ve ezginin ritmi üzerinde durulmakta, özellikle küçük çocuklar için oyunlaştırmaya özen gösterilmektedir.

Müzik atölyesi, müzik sanatının kapsayıcılığına, evrenselliğine ve birleştirici gücüne inanan, anlamlandıran aynı zamanda ‘‘anlayan-anlatan-aktaran’’ yorumlayan bir nesil yetiştirmek hedefindedir. Sahip olduğu beceriyi geliştiren, üreten, yeteneğinin getirdiği güzellikleri toplum yararına kullanma bilinci olan, müziğin gücünü doğru yer ve zamanda kullanan, paylaşımcı ve birleştirici bir nesil yetiştirmek için yenilenmekte ve kapasite anlamında gelişmektedir.

 

Müzik (Piyano) Atölyesi

Piyano beyinde yer alan sağ ve sol lobun daha aktif olarak faaliyet yürütmesini sağlar ve mantıksal zekânın ilerleyişine katkıda bulunur.

İletişim ve kişisel ifade sadece sözel ya da bedensel olarak değil aynı zamanda duygusal olarak ta gerçekleşmektedir. Kendimizi yalnızca konuşarak değil aynı  zamanda bir şeyler yaratarak ,bir eser ortaya koyarak ya da elde olan eseri yorumlayarak ta ifade ederiz.

Müzikal doygunluğun oluşması, ritim çalışmalarının kavranması ve el kaslarının gelişimi için piyano eğitimi çok faydalı olan müziğin temelini oluşturan bir müzik aletidir.

 

 

Origami – Kirigami Atölyesi

Kağıdı yalnızca katlayarak kesme, yapıştırma vb. gibi işlemlerden hiçbirine başvurmadan figürler oluşturma sanatına “origami” denir. Kirigami ise bir origami türüdür. Farkı ise kağıt kesme ve birbirine ekleme vardır. Japonca Kiru kesme anlamında bir fiildir,  kami ise kağıt anlamına gelir. Kirigami genelde katlanmış bir temelle başlar daha sonra bu temel kesilir, açılır ve düzleştirilir. Bu sistemle kar taneleri, yıldızlar, süslemeler ve çiçekler yapılabilir.

Kâğıt katlama (origami) ve kesme sanatı (Kirigami) olarak yeni açılan atölyemizde çocuklarımıza bu sanatın özelliklerini öğretmek ve hayal güçlerini kullanarak neler yapabileceklerini görmeleri amaçlanmaktadır.

Robotik Atölyesi

Bu atölye çalışmasında öğrenciler, elektronik temel sistem ve kavramlardan başlayarak adım adım mekanik yapıların nasıl çalıştıklarını inceleyip, bu düzenekleri kendileri tasarlayarak hayata geçirirler.

Çocuklar bu atölye sayesinde deneyerek ve görerek motor, tesisat düzeneği ile ilgili temel beceri ve kavramları öğrenirler. Öğrenciler bu atölye sayesinde motorun ne olduğunu, motor ve elektrikli düzeneklerin nasıl çalıştığını, algılayıcının ne işe yaradığını, bir robot üzerinde nasıl değişiklik yapılır gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaklar.

Bizler bütün bunlar doğrultusunda öğrencilerin baştan sona bir robotu tasarlayıp programladığı, robotik elemanları kullanmayı öğrendiği bu etkinlikte çeşitli robotlar geliştiriyoruz.

 

Seramik Atölyesi

Seramik atölyesinde çeşitli çamur türleri kullanılarak; şekillendirme, boyama, sırlama uygulamaları yapılmaktadır. Ayrıca alçı ve mozaik uygulamaları da yapılmaktadır. Seramik ürünlerin yapımı sırasında öğrencilerin hem teknik bilgileri gelişir hem de özgün tasarım yapma olanağı bulurlar.

Seramiğin oluşmasında;  suyun, toprağın, havanın, ateşin etkisi olduğu gibi insanın da etkisi vardır. Bu anlamda el emeği ile oluşan bir ürün onu yapanın ruh halini de yansıtır.  Bu anlamda el emeği ürün onu yapan için çok kıymetlidir.

Atölyede yapılan grup çalışmaları öğrencilerin sosyalleşmesini sağladığı gibi yardımlaşmayı öğrenmelerine de katkı sağlamaktadır.

Atölyemizde yıl boyu yapılan çalışmalar çeşitli fuarlarda ve yılsonunda sergilenecektir. Yapılan çalışmaların sergilenmesi öğrencileri mutlu edecektir.

 

Geleneksel (Strafor) Sanatlar Atölyesi

Öğrencilerin hayal gücünü kullanarak çeşitli tasarımlar yapabileceği strafor tasarım atölyesinde çok çeşitli ürünler yapılabilmektedir.

Ucuz, hafif ve sağlam bir malzeme olan straforun kesimi, yapıştırılması, boyanması ve çeşitli desenler verilmesi gibi işlemler öğrencilerin el becerisi üzerinde önemli katkılar sunmaktadır.  Ayrıca öğrencilerin ortaya koyduğu somut ürünler derslerin daha etkili olmasını sağlamaktadır.

Atölyede üretilen ürünlerin yılsonu sergisi yapılacak ve uygun yarışmalara katılım sağlanacaktır.

 

M.Ç